تعمیرات کامپیوتر در کرج


به مرکز تخصصی خدمات کامپیوتر و تعمیرات کامپیوتر در کرج خوش آمدید

بررسی انواع حافظه در خدمات کامپیوتر  بررسی انواع حافظه در خدمات کامپیوتر

انواع حافظه های کامپیوتر و خطا های آنها در خدمات کامپیوتربرای ایجاد یک سلول در حافظه ها میتوانیم از یک خازن و یک تزانزیستور استفاده کنیم که این سلول توانایی نگهداری یک بیت داده را برای ما فراهم می کند و از طریق ماژول تراشه های حافظه برای ما قابل استفاده و دستیابی هستند. حافظه رم شناخته ترین نوع حافظه بین متخصصان کامپیوتر است روش دسترسی به این حافظه ها تصادفی است علاوه بر حافظه های رم ، حافظه های دیگری به نام SAM وجود دارد . این نوع حافظه ها اطلاعات را در مجموعه ای از سلول ها ذخیره و امکان دسترسی به آنها به صورت ترتیبی خواهد بود . از انواع این حافظه ها میتوان به نوار کاست اشاره کرد  و در صورتی که داده ی مورد نظر در محل نباشد  هرکدام از سلول ها به ترتیب بررسی می شوند تا زمانی که داده پیدا شود و کاربرد آنها بیشتر در پردازش داده ها به صورت ترتیبی خواهد بود اما داده های ذخیره شده در حافظه رم با هر اولویتی قبل دسترسی هستند. برای تعریف حافظه ی رم میتوانیم از یک تراشه ی مدار مجتمع که از میلیون ها ترانزیستور و خازن درست شده اند استفاده کنیم که خازن اطلاعات مربوط به بیت را که یک و صفر است نگه داری می کند. وظیفه ترانزیستور ها در مدار مشابه سوییچ بوده که کنترل مدارات را به منظور خواندن مقدار ذخیره شده در خازن فراهم می کند. وقتی از خازن صحبت می کنیم میتوانیم آن را مشابه یک ظرف در نظر بگیریم که الکترون ها را در خود نگه میدارد که اگر ظرف از الکترون ها پر شود به معنی ذخیره سازی مقدار یک است و اگر خالی باشد یعنی صفر ذخیره شده است و در صورت وجود سوراخ در ظرف بعد از گذشت چند میلی ثانیه الکترون ها خالی می شوند یعنی در خازن با نشت اطلاعات مواجه هستیم برای جلوگیری از این حالت بهترین شیوه این است که قبل از تخلیه شدن خازن مکلف به شارژ مجدد آن به منظور نگهداری مقدار یک باشیم بنابر این این حافظه به صورت پویا اطلاعات خود را نگهداری می کند متخصصین خدمات کامپیوتر به این عملیات رفرش می گویند که در یک ثانیه هزاران مرتبه تکرار می شود علت نامگذاری دیرم ها بازخوانی اطلعات به صورت پویای این نوع حافظه ها است. فرایند بازخوانی و بازنویسی اطلاعات باعث اتلاف زمان و کند شدن حافظه می شود. سلول های حافظه بر روی یک تراشه و به صورت آرایه شامل ستون ها و سطر ها تشکیل می شوند که آدرس سلول حافظ محل تلاقی یک سطر و یک ستون است. سلول های حافظه در صورتی که از روش های فوق برای گرفتن اطلاعات استفاده نکنند فاقد ارزش هستند.

حافظه های SRAM دارای تکنولوژی متفاوتی هستند که این نوع حافظه ها از فیلیپ فلاپ برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کنند. هر فیلیپ فلاپ از 4 تا 6 ترانزیستور استفاده می کنند. حافظه های SRAM در اگثر مراکز خدمات کامپیوتر در کرج قابل دستیابی هستند و نیاز مند بازخوانی و بازنویسی اطلاعات ندارند و سرعت آن به مراتب از حافظه ای DRAM بیشتر است و در تمام مراکز خدمات کامپیوتر در کرج قیمت این نوع حافظه ها از SRAM بیشتر است بنابر این از حافظه های SRAM به منظور افزایش سرعت پردازنده و از حافظه های DRAM برای فضای حافظه رم در کامپیوتر استفاده می شود.

بررسی خطا

اکثر حافظه هایی که امروزه در مراکز خدمات کامپیوتر ارائه می گردد از ضریب اعتماد بالایی بر خوردار هستند و در اکثر سیستم های کنترل کننده حافظه هنگام روشن کردن سیستم بررسی صحت عملکرد حافظه را انجام می دهند . تراشه های حافظه با استفاده از روش پریتی عملیات بررسی خطا را انجام می دهند و به این صورت عمل می کنند که برای هر هشت بیت داده یک بیت اضافه پریتی در نظر میگیرند که این روش بسیار ساده است  و در ابتدا پریتی زوج بررسی می شود و هنگامی که یک بایت داده را دریافت می کنند تعداد یک های موجود در آن توسط تراشه محاسبه می شود و در صورتی که فرد باشد مقدار بیت یک می شود و در صورتی که یک ها زوج باشد بیت پریتی صفر می شود و زمانی که داده خوانده می شود بیت پریتی با تعداد یک های موجود در داده مقایسه می شود و در صورتی که مجموع فرد و بیت پریتی یک باشد داده درست است و به پردازنده ارسال می گردد و در صورتی که فرد بوده و بیت پریتی صفر باشد تراشه متوجه خطا شده و داده کنار گذاشته می شود. روش کار با پریتی فرد نیز به همین صورت است. تمام متخصصان در مراکز خدمات کامپیوتر در کرج باید از عملکرد حافظه ها و الگوریتم و کارایی آنها در تشخیص و تصحیح خطا مطمئن بوده و به درستی از آنها استفاده کنند.


دیدگاه خودتان را بنویسید

نظر شما پس از تایید کارشناسان نمایش داده میشودبرچسب

خدمات کامپیوتر , خدمات کامپیوتر در کرج , تعمیرات کامپیوتر , تعمیرات کامپیوتر در کرج

راه های ارتباط با ما

کرج - گوهردشت - بلوار موذن بعد از ایستگاه تاکسی آزادگان جنب هایپر بهشتی برج دایموند طبقه 2 واحد 7


09120712872 - 02634335732


info@karajrayan.com

logo-samandehi