تعمیرات کامپیوتر در کرج


به مرکز تخصصی خدمات کامپیوتر و تعمیرات کامپیوتر در کرج خوش آمدید

تفاوت های هارد در کامپیوتر و لپ تاپ  تفاوت های هارد در کامپیوتر و لپ تاپ

در این مقاله به ویژگی ها و امکانات مختلف هارد کامپیوتر و لپ تاپ و همچنین تفاوت های آنها پرداخته شدهوظیفه و عملکرد هارد در کامپیوتر و لپ تاپ

هارد یکی از قطعات سخت افزاری مهم در هر رایانه بوده که وظیفه اصلی آن ذخیره اطلاعات و داده ها می باشد. تمامی فایل ها، اطلاعات و داده هایی که شما به کامپیوتر یا لپ تاپ خود وارد می کنید، در بخش هارد دستگاه ذخیره می شوند. بنابراین هارد از مهمترین قسمت های هر کامپیوتر و لپ تاپ بوده که در صورت هرگونه ضربه یا دیگر آسیب‌دیدگی ها، ممکن است تمامی اطلاعات و فایل های شما همراه با هارد دچار آسیب شده و یا از بین بروند. همانطور که می‌دانید حداقل خواسته هر کاربر از یک رایانه، ذخیره و نگهداری اطلاعات است که اگر هارد دستگاه دچار مشکل شود همین خواسته های کوچک نیز بی‌پاسخ می‌ماند.
 با پیشرفت تکنولوژی و ساخت قطعات هوشمند تر در زمینه کامپیوتر و لپ تاپ، شکل ظاهری و بسیاری از ویژگی های دیگر هارد های لپ تاپ و نوت بوک نسبت به کامپیوتر تغییر کرد. دلیل آن هم کوچکتر بودن ظاهر و اندازه لپ تاپ نسبت به کامپیوتر است. کارشناسان و شرکت های تولید کننده تصمیم گرفتند تا جای ممکن، قطعات لپ تاپ ها را کوچک کنند تا لپ تاپ عرضه شده کارایی بیشتری را ارائه کند. بدین ترتیب از گذشته تاکنون بارها در شکل ظاهری و ساختار قطعات لپ تاپ تغییرات ایجاد شده تا لپ تاپ ها هم جم و جور تر شده و کاربرد بیشتری برای کاربران داشته باشند. بخش هارد هم از قطعاتی بوده که تغییرات زیادی در آن ایجاد شده و این تغییرات روز به ‌روز سبب تفاوت بیشتر بین هاردهای کامپیوتر و لپ تاپ شده است.

تفاوت های هارد کامپیوتر با لپ تاپ

همانطور که میدانید یکی از بخش های مهم کامپیوتر کیس است که اکثر قطعات سخت افزاری کامپیوتر درون قوطی کیس جا داده شده‌اند. اما لپ تاپ به صورت یک صفحه بزرگ تاشو می باشد که بخشی از آن صفحه نمایش و قسمت دیگر بدنه اصلی است که کیبورد هم بر روی آن جای گرفته است. به همین ترتیب طبیعی است که قطعات مشترک بین لپ تاپ و کامپیوتر دارای یک تفاوت مهم باشند که عبارت اند از شکل ظاهری، اندازه و ساختار آنها.
این مسئله به حدی مهم است که شرکت های سازنده برند های مختلف لپ‌ تاپ همواره در تلاش هستند لپ‌ تاپ‌هایی با ضخامت کم تر و بدنه باریک تر تولید کنند. دلیل این رقابت هم قابلیت جابجایی و حمل لپ تاپ است.
کامپیوتر ها معمولاً بر سر جای خود ساکن هستند بنابراین اهمیت زیادی در اندازه قطعات آن که همگی در کیس جمع‌آوری شده‌اند واقع نیست اما کاربران به دلیل جابجایی لپ‌تاپ‌های خود و خاصیت وابسته نبودن آن به هر نوع انرژی مستقیم، همیشه خواستار لپ‌ تاپ‌های سبک تر و باریک تری بوده اند. 
یکی از قطعاتی که این تغییرات بر روی شکل، اندازه و ساختار آن بسیار تاثیر داشته، هارد است. با گذشت زمان هارد های لپ تاپ نسبت به دیسک هارد کامپیوتر کوچک و کوچکتر شدند. اکثر لپ تاپ های امروزی دارای هارد اس اس دی هستند اما در کامپیوترها از هارد اچ دی دی استفاده می شود. البته قابلیت تغییر هارد اچ دی دی به هارد اس اس دی تقریباً در تمامی کامپیوتر و لپ تاپ های امروز وجود دارد و شما می توانید به راحتی هارد دستگاه خود را ارتقا دهید.

ویژگی های هارد لپ تاپ

از مهم ترین ویژگی های هارد لپ تاپ می توان به کوچک بودن و همچنین سرعت آن اشاره کرد. همانطور که مطالعه کردید لپ تاپ به دلیل فضای کمتر و قابلیت جابجایی آن نسبت به کامپیوتر باید ظریف تر و کوچکتر باشد. کوچک شدن لپ تاپ با ارائه همان امکانات کامپیوتر، مساوی است با کوچک تر شدن قطعات آن که در این زمینه هارد لپ تاپ نسبت به هارد کامپیوتر دارای تفاوت‌های زیادی است.
از دیگر ویژگی هایی که هارد در هر دستگاه باید داشته باشد سریع بودن آن است. یعنی هارد های موجود در لپ تاپ با توجه به تغییراتی که در اندازه آنها صورت می گیرد، نباید قابلیت های خود که یکی از مهمترین آنها سرعت است را از دست بدهند.
لپ تاپ برای پردازش های سنگین نیاز به هاردی با سرعت زیاد دارد تا بتواند از پس این پردازش ها بربیاید. امروزه بیشتر لپ تاپ ها دارای هارد اس اس دی هستند که علاوه بر ظاهر کوچک و ظریف، از سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشند. به طوری که می‌توان گفت لپ‌تاپ‌هایی که برای انتقال داده ها و دیگر پردازش ها از هارد اس اس دی بهره مند هستند، تا کنون سریع ترین لپ تاپ های ارائه شده در این زمینه می باشند.از نظر کارشناسان نصب ویندوز در کرج این هارد ها برای نصب ویندوز بسیار سریع تر می باشند.

ویژگی های هارد کامپیوتر

از آن جایی که صفحه نمایش کامپیوتر یا همان مانیتور از دیگر قطعات جدا بوده و محفظه مجزا به نام کیس برای قطعات سخت افزاری آن در نظر گرفته شده است، قطعات مشترک آن با لپ تاپ دارای تفاوت هایی هستند که از مهمترین آنها اندازه و ساختار می باشد. هارد دیسک های موجود در کامپیوتر بیشتر با نام اچ دی دی شناخته می شوند و اندازه ی بزرگتری نسبت به هارد های اس اس دی دارند.  هارد کامپیوتر نیز وظیفه ذخیره و حفظ اطلاعات را بر عهده دارد و از اجزای تشکیل دهنده آن می‌توان به بازوی مکانیکی، کنترل کننده مرکزی، پلاتر، موتور چرخاندن دیسک ها و... اشاره کرد که توسط کارشناسان تعمیرات کامپیوتر کرج رایان تعمیر هم میشود.
حال می خواهیم راجع به روش کارکرد هارد در جهت ذخیره و حفظ داده ها یک توضیح کلی ارائه دهیم. شیوه عملکرد هارد دیسک اینگونه است که بخش کنترل کننده دیسک، فایل ها و اطلاعات دریافتی را تفسیر کرده و سپس کنترل کننده مرکزی با هدایت بازوی مکانیکی دیگر قسمت ها سبب خواندن و نوشتن داده می‌شود. هارد های موجود در لپ تاپ و کامپیوتر از تفاوت های زیادی نسبت به یکدیگر برخوردار هستند اما شیوه کار همه آنها به همین صورت است. هرچند امروزه قابلیت نصب هارد اس اس دی بر روی کامپیوترهای قدیمی نیز پدید آمده و تولیدکنندگان نسخه‌هایی از هارد اس اس دی را طراحی و ارائه کرده اند تا بتوانید از آن در کامپیوتر هم استفاده کنید.

خرابی و آسیب دیدگی هارد کامپیوتر و لپ تاپ

همانطور که در بخش های قبل مطالعه کردیم، هارد از قسمت های مهم کامپیوتر، لپ تاپ و هر دستگاهی که نیازمند ذخیره اطلاعات است می باشد. بنابراین سلامت هارد دستگاه شما بسیار ضروری است. چرا که در صورت هرگونه آسیب دیدگی ممکن است تمامی اطلاعات و فایل های شما حذف شوند. 
این آسیب ها می توانند از یک ضربه کوچک تا آب خوردگی و نفوذ دیگر مواد به هارد دستگاه و نوسانات نامناسب برق که در اثر شدید بودن می‌تواند سبب سوختن و از کار افتادن هارد شوند را شامل شود.
راه های پیشگیری از خرابی هارد کامپیوتر و لپ تاپ در مقاله‌های دیگر توسط متخصصین تعمیرات لپ تاپ در کرج رایان ذکر شده است که می توانید برای آشنایی با راه های جلوگیری از آسیب دیدن هارد دستگاه خود آن‌ها را مطالعه نمایید.

 


دیدگاه خودتان را بنویسید

نظر شما پس از تایید کارشناسان نمایش داده میشودبرچسب

نصب ویندوز در کرج، تعمیرات کامپیوتر در کرج، تعمیرات لپ تاپ در کرج

راه های ارتباط با ما

کرج - گوهردشت - بلوار موذن بعد از ایستگاه تاکسی آزادگان جنب هایپر بهشتی برج دایموند طبقه 2 واحد 7


09120712872 - 02634335732


info@karajrayan.com

logo-samandehi