تعمیرات کامپیوتر در کرج


به مرکز تخصصی خدمات کامپیوتر و تعمیرات کامپیوتر در کرج خوش آمدید

تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر  تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر

بررسی تفاوت های کارت گرافیک و عملکرد آن ها در لپ تاپ و کامپیوتر با کرج رایانکارت گرافیک در کامپیوتر و لپ تاپ

کارت گرافیک یا همان GPU یکی از مهمترین قطعات موجود در هر کامپیوتر و لپ تاپ محسوب می شود. در واقع کارت گرافیک واحد پردازشی سیستم بوده که زبان صفر و یک را به زبانی قابل فهم برای کاربر تبدیل می کند. عملکرد کارت گرافیک به گونه‌ای بوده که در نهایت سبب نمایش تصاویر، گرافیک ها، فونت ها و... می شود. بنابراین با توجه به عملکرد مهم آن از اهمیت بالایی نیز برخوردار می باشد. با گذشت زمان و پیشرفته تر شدن دستگاه های کامپیوتر و لپ تاپ، قطعات آن نیز دچار تغییرات فراوانی شدند. امروزه انواع کارت‌های گرافیک با کارایی های متفاوت در بازار وجود داشته که خود به دو دسته اینترنال و اکسترنال تقسیم می‌شوند. همانطور که می دانید، لپ‌ تاپ تقریباً کارایی یک کامپیوتر را ارائه کرده در حالی که اندازه آن بسیار کوچکتر بوده و قطعات مجزای کمتری را شامل می شود. امکان جابجایی این وسیله نسبت به کامپیوتر هم باعث شده که در طول تاریخ، تولید کنندگان بر سر وزن کمتر لپ تاپ ها با هم رقابت کنند. به طوری که امروزه باریک تر و سبک تر بودن یک لپ‌ تاپ نسبت به دیگر مدل‌ های موجود از امکانات و ویژگی‌های مثبت و قابل اهمیت محسوب می‌شود. 
بنابراین تمامی قطعات دچار تغییرات ظاهری و ساختاری شده، تا لپ تاپ در اندازه کوچکتری نسبت به کامپیوتر تولید شود. یکی از این قطعات که تغییرات زیادی بر روی آن صورت گرفته، کارت گرافیک می باشد. 

تفاوت های کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر در تعمیر کامپیوتر کرج رایان

همانطور که گفته شد، کامپیوترها برای قطعات سخت افزاری، محفظه ای جداگانه به نام کیس داشته و به دلیل داشتن فضای بازتر برای پردازش، قطعات آن نسبت به لپ‌ تاپ شکل ظاهری بزرگ‌تری دارند. البته تفاوت این قطعات فقط مربوط به شکل ظاهری نبوده و می‌توان گفت که به سبب کوچک‌تر شدن آن ها، ساختار کلی هم تغییر کرده است. این قطعات معمولاً از لحاظ معماری واحد پردازشی، چندان تفاوتی با هم نداشته اما عملکرد آنها با همدیگر بسیار متفاوت است. برخی از تفاوت های کارت گرافیک در لپ تاپ و کامپیوتر به شرح زیر می باشد:

وجود پسوند M در کارت گرافیک های لپ تاپ

یکی از تفاوت های مهم کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر، پسوند حرف M در کارت گرافیک های لپ تاپ بوده است. در گذشته شرکت های مختلفی چون NVIDIA،  AMD و... اقدام به جداسازی نام کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر توسط پسوند M نمودند. در سالیان گذشته این تفاوت در کارت گرافیک دو سیستم به چشم می خورد. 
اما امروزه حرف M از نام کارت گرافیک لپ تاپ حذف شده و دیگر تفاوتی بین نام گذاری کارت های گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر دیده نمی شود. پیش بینی می شود کارت های گرافیک در آینده، از ساختار امروز خود نیز پیشرفته تر شده و مورد تغییرات بیشتری قرار گیرند. شرکت NVIDIA به تازگی ضمن خبر تولید کارت های گرافیکی بسیار پیشرفته و پرقدرت در آینده، اعلام کرده است که به زودی کارت های گرافیکی ارائه می شوند که شباهت بسیاری به محصولات دسکتاپ دارند. در واقع قرار بر این است که در کارت های گرافیک لپ تاپ نیز از سیلیکون های موجود در دسکتاپ استفاده شود. 

علل حذف پسوند M از نام کارت گرافیک لپ تاپ

در گذشته کارت های گرافیک در لپ تاپ و کامپیوتر تفاوت‌های بسیاری با هم داشته اند. از شکل ظاهری گرفته تا ساختار، نحوه عملکرد، قدرت پردازش و... همه و همه از مواردی هستند که نشان دهنده اختلاف زیاد این دو قطعه با یکدیگر می باشند.  در یک دوره زمانی این تفاوت‌ها به حدی افزایش پیدا کرد که شرکت‌های تولید کننده اقدام به جداسازی کارت گرافیک لپ تاپ با کامپیوتر در زمینه عنوان نمودند. بنابراین به نام کارت گرافیک لپ تاپ پسوند M اضافه شد تا این دو قطعه از همه لحاظ از هم جدا سازی شود. اما مشاهده می کنید که به تازگی پسوند M از کارت گرافیک لپ تاپ توسط تولیدکنندگان حذف شده است. باید بدانید که علت حذف آن و هم نام شدن دوباره کارت گرافیک لپ تاپ و کامپیوتر با همدیگر، افزایش دوباره نقاط مشترک بین آنهاست. به تازگی این دو قطعه از نظر نحوه عملکرد نیز دارای شباهت هایی می باشند. در واقع تولید کنندگان اقدام به تولید کارت های گرافیک مناسب برای لپ تاپ کردند که از همه لحاظ بسیار به کارت گرافیک کامپیوتر شبیه می باشد حتی از لحاظ تعمیرات که توسط تیم تعمیرات لپ تاپ کرج رایان صورت میگیرد. 

کارت های گرافیک لپ تاپ با کارایی کارت گرافیک کامپیوتر

در گذشته کارت های گرافیک در لپ تاپ و کامپیوتر تفاوت‌های زیادی با هم داشتند. لپ تاپ قابلیت مهم جابجایی و حمل را برای کاربران فراهم می‌کرد و از این رو کارایی بالایی داشت و بسیاری از کاربران به دلیل نیاز به جابجایی، مجبور بودند که از لپ‌ تاپ برای انجام امور خود استفاده کنند. اما نقطه ضعف آن قدرت پردازشی و اجرایی کمتر نسبت به کامپیوتر بود همچنین به خاطر وجود محدودیت های ارتقا در لپ تاپ های گذشته، امکان تغییر کارت گرافیک فراهم نمی‌شد که این مورد خود از نقاط ضعف لپ تاپ های قدیمی بوده است. 
کامپیوترها از قدرت و سرعت بالایی در پردازش داده ها برخوردار بودند اما به دلیل ثابت بودن و عدم حمل کردن، توجه کمتری را به خود جلب می کردند. نقاط ضعف و قوت موجود در این دو دستگاه سبب شده بود کاربران در انتخاب بین این دو در جهت تامین نیازهای خود دچار مشکلاتی شوند. 
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و قدرت بالای تولید کنندگان در عرضه قطعات کاربردی و به روزتر، کارت های گرافیک لپ تاپ با سابقه کمترین تفاوت موجود نسبت به کارت گرافیک کامپیوتر وارد بازار شده‌ است. تولید جدیدترین کارت های گرافیکی سبب شده که قدرت پردازش گرافیکی لپ تاپ های جدید با سیستم های کامپیوتر خانگی برابری داشته باشد و هنگام تعویض یا نصب ویندوز در کرج با مشکلات گذشته روبه رو نشوید.

 


دیدگاه خودتان را بنویسید

نظر شما پس از تایید کارشناسان نمایش داده میشودبرچسب

تعمیر کامپیوتر در کرج، نصب ویندوز کرج، تعمیرات کامپیوتر در کرج، خدمات کامپیوتر در کرج

راه های ارتباط با ما

کرج - گوهردشت - بلوار موذن بعد از ایستگاه تاکسی آزادگان جنب هایپر بهشتی برج دایموند طبقه 2 واحد 7


09120712872 - 02634335732


info@karajrayan.com

logo-samandehi